انتقال اطلاعات از طریق خطوط برق

  • از

انتقال اطلاعات از طریق خطوط برق (PLC) از سال­ ها قبل در سطح فشار قوی انجام گرفته است. امروزه این فناوری در سطح ولتاژ‌های فشار ضعیف و متوسط هم استفاده می‌شود. يكي از مهمترين ويژگي های استفاده از این سيستم، عدم نياز به ايجاد شبکه جديد براي تبادل اطلاعات و استفاده از شبکه الکتريکی موجود می­ باشد. اين تكنولوژي به خاطر برخورداری از مزايایی هم­چون عدم اتلاف هزينه و زمان برای ساخت كانال مخابراتی جديد، می‌تواند انتخابي مناسب در بازار سرويس ­های با پهنای باند وسيع باشد. از طرفي با توجه به اين‌که بخش بزرگی از يك شبکه الکتريکی را قسمت فشار ضعيف تشکيل می ­دهد، اين فناوري يكی از بهترين روش ­ها از لحاظ پوشش جغرافيايی است.

در این پژوهش سعی شده است تا با استفاده از دو بخش: متشکل از واحد فرستنده و واحد گیرنده، سیگنالی در باند فرکانسی مشخص را روی خط برق شهر توسط واحد فرستنده ارسال و از طرف دیگر در واحد گیرنده، سیگنال را دریافت و آشکارسازی کند.

در واحد فرستنده که در شکل نمایش داده شده، می ­توان به صورت یک کلید در نظر گرفت، بدین صورت که با اعمال پالس مربعی به بیس ترانزیستور، در صورتی که دامنه موج مربعی از VBE ترانزیستور بیش‌تر باشد، ترانزیستور وصل و در صورت کمتر بودن دامنه منبع، ترانزیستور قطع می‌شود. با وصل شدن ترانزیستور جریانی از منبع 10V برقرار می‌شود و سبب تولید موجی مربعی با فرکانس منبع بر روی خط برق می‌گردد (هر چه دامنه این موج مربعی بیشتر باشد سینگال در فواصل بیشتری قابل دریافت است).

 

مدار واحد فرستنده

در واحد گیرنده که در شکل نمایش داده شده است، دارای دو قسمت اصلی شامل: واحد فیلتر، آشکارسازی و قسمت حفاظتی می ­باشد. در این واحد، شکل موج ارسالی را با یک فیلتر بالاگذر از شکل موج برق شهر جداسازی کرده، آشکارسازی می­ کنیم.

  • در بخش فیلتر باید خازن‌هایی با ولتاژ کاری بالا و از نوع پلی ­استر انتخاب شود.

 

 

مدار واحد گیرنده

پس از فیلترشدن سیگنال در واحد گیرنده، آشکارسازی آن در این واحد انجام می­ شود. این مدار از دو قسمت: حلقه قفل شده فاز و واحد حفاظت تشکیل شده است. به منظور آشکار سازی از آی­سی Lm567 استفاده شده که در صورتی که فرکانس سیگنال ورودی به پایه 3 با فرکانس تنظیم شده (تنظیم فرکانس با پتانسیومتر R1 و خازن C1 تعیین می­ شود) برابر باشد، پایه 8 زمین شده و LED روشن می ­شود. حلقه قفل شده فاز (PLL) از جمله مداراتی است که می ­توان آن را برای تشخیص یک سیگنال با فرکانس از پیش تعیین شده تیون نمود.
بنابراین در صورتی که سینگالی با فرکانس مشخص (فرکانس تنظیم شده در واحد گیرنده) بر روی خط برق ارسال شود، LED در واحد گیرنده روشن می ­شود. با قرار دادن تعداد بیشتری Lm567 می­توان سیگنال­ ها با فرکانس­ های مختلف را آشکارسازی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *